King County Navigation Bar (text navigation at bottom)
  King County Elections

Candidates on the ballot
顯示在選票上的候選人

November 6, 2007 General Election
2007年11月6日普選


Candidates are in the order as they will appear on the ballot


Shortcuts:
COUNTY | CITY | SCHOOL | DISTRICT |
DEM - Democrat, REP - Republican, NP - Nonpartisan
COUNTY 郡
Prosecuting Attorney
檢控官

    

    Unexpired 3 Year Term
Sherman, Bill (DEM)
Satterberg, Dan (REP)
Assessor
估稅官

    
Noble, Scott, Incumbent (DEM)
Nobles, Jim , Challenger (REP)
County Council
金(King)郡議會

    County Council District No. 2
郡議會第二號選區
Gossett, Larry (DEM)
County Council
金(King)郡議會

    County Council District No. 4
郡議會第四號選區
Phillips, Larry (DEM)
County Council
金(King)郡議會

    County Council District No. 6
郡議會第六號選區
Pope, Richard (DEM)
Hague, Jane (REP)
County Council
金(King)郡議會

    County Council District No. 8
郡議會第八號選區
Constantine, Dow (DEM)
Potter, John (REP)
Port of Seattle
西雅圖(Seattle)港務局

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Tarleton, Gael (NP)
Edwards, Bob (NP)
Port of Seattle
西雅圖(Seattle)港務局

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Fisken, Alec (NP)
Bryant, Bill (NP)
TOP
CITY 市
City of Algona
阿爾貢妠(Algona)市

    Mayor
市長
Hill, Dave (NP)
Noel, Mary (NP)
City of Algona
阿爾貢妠(Algona)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Dean, Timothy (NP)
City of Algona
阿爾貢妠(Algona)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Britz, Ed (NP)
City of Algona
阿爾貢妠(Algona)市

    Council Position No. 5
第5號議席

    Short and Full Term
Fairley, Timothy J. (NP)
City of Auburn
奧本(Auburn)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Singer, Sue (NP)
City of Auburn
奧本(Auburn)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Peloza, Bill (NP)
City of Auburn
奧本(Auburn)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Haugen, Virginia (NP)
Thordarson, Roger (NP)
City of Auburn
奧本(Auburn)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Norman, Marjorie Lynn (NP)
Moore, Charles (NP)
Town of Beaux Arts Village
貝爾斯藝術村(Beaux Arts Village)鎮

    Council Position No. 1
第1號議席

    Unexpired 2 Year Term
Young, Bruce D. (NP)
Town of Beaux Arts Village
貝爾斯藝術村(Beaux Arts Village)鎮

    Council Position No. 2
第2號議席
Eulau, Steve (NP)
Town of Beaux Arts Village
貝爾斯藝術村(Beaux Arts Village)鎮

    Council Position No. 4
第4號議席

    Short and Full
No Candidates 沒有參選候選人
City of Bellevue
表爾威(Bellevue)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Degginger, Grant (NP)
Albertson, John Robert (NP)
City of Bellevue
表爾威(Bellevue)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Chelminiak, John (NP)
Kiselev, Valentina (NP)
City of Bellevue
表爾威(Bellevue)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Balducci, Claudia (NP)
City of Bellevue
表爾威(Bellevue)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Andrews, Keri (NP)
Noble, Phil (NP)
City of Black Diamond
黑鑽石(Black Diamond)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Hanson, Kristine A. (NP)
City of Black Diamond
黑鑽石(Black Diamond)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Boston, Bill (NP)
City of Black Diamond
黑鑽石(Black Diamond)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Mulvihill, Leih (NP)
City of Bothell
巴索(Bothell)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Samberg, Tris (NP)
City of Bothell
巴索(Bothell)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Evans, Bill (NP)
City of Bothell
巴索(Bothell)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Lamb, Mark (NP)
City of Burien
布萊恩(Burien)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Krakowiak, Lucy (NP)
City of Burien
布萊恩(Burien)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Lamphear, Stephen (NP)
Shaw, Gordon M. (NP)
City of Burien
布萊恩(Burien)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Keene, Kathy (NP)
Dacy, Ed (NP)
City of Carnation
康乃馨(Carnation)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Bereswill, Fred (NP)
City of Carnation
康乃馨(Carnation)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Grumman, Lee (NP)
City of Carnation
康乃馨(Carnation)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Lisk, Stuart (NP)
City of Clyde Hill
克尼德山(Clyde Hill)市

    Mayor
市長
Martin, George S. (NP)
City of Clyde Hill
克尼德山(Clyde Hill)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Jack, William Randolph (NP)
City of Clyde Hill
克尼德山(Clyde Hill)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Seibert, Barre A. (NP)
City of Covington
考文頓(Covington)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Mhoon, Marlla (NP)
City of Covington
考文頓(Covington)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Harto, Margaret (NP)
City of Covington
考文頓(Covington)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Wagner, Jeffrey (NP)
City of Des Moines
迪茂伊(Des Moines)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Sherman, Dan (NP)
City of Des Moines
迪茂伊(Des Moines)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Thomasson, Scott (NP)
City of Des Moines
迪茂伊(Des Moines)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Sheckler, Bob (NP)
City of Duvall
杜瓦爾(Duvall)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Nixon, Becky A. (NP)
Edwards, Vicki (NP)
City of Duvall
杜瓦爾(Duvall)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Brudnicki, Dianne (NP)
City of Duvall
杜瓦爾(Duvall)市

    Council Position No. 6
第6號議席

    Unexpired 2 Year Term
Laughlin, Anne (NP)
Rutledge, Gary L. (NP)
City of Duvall
杜瓦爾(Duvall)市

    Council Position No. 7
第7號議席

    Short and Full
Kuntz, Glen (NP)
City of Enumclaw
艾蒙卡拉(Enumclaw)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Elfers, Richard H. (NP)
City of Enumclaw
艾蒙卡拉(Enumclaw)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Beckwith, Jeff (NP)
City of Enumclaw
艾蒙卡拉(Enumclaw)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Hogan, Jim (NP)
City of Federal Way
費多威(Federal Way)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Ferrell, Jim (NP)
City of Federal Way
費多威(Federal Way)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Park, Mike (NP)
City of Federal Way
費多威(Federal Way)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Dovey, Jack (NP)
Freeman, Roger (NP)
City of Federal Way
費多威(Federal Way)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Duclos, Dini (NP)
Elder, Hope (NP)
City of Lake Forest Park
湖林公園(Lake Forest Park)市

    Mayor
市長
Hutchinson, David (NP)
City of Lake Forest Park
湖林公園(Lake Forest Park)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Hauth, Joseph (NP)
Stanford, Catherine (NP)
City of Lake Forest Park
湖林公園(Lake Forest Park)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Thompson, Dwight A. (NP)
City of Lake Forest Park
湖林公園(Lake Forest Park)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Sterner, Ed (NP)
Town of Hunts Point
亨德斯點(Hunts Point)鎮

    Council Position No. 2
第2號議席

    Short and Full
Hughes, Kevin R. (NP)
Town of Hunts Point
亨德斯點(Hunts Point)鎮

    Council Position No. 4
第4號議席
Nordstrom, Jim (NP)
Town of Hunts Point
亨德斯點(Hunts Point)鎮

    Council Position No. 5
第5號議席

    Unexpired 2 Year Term
Williams, Larry (NP)
City of Issaquah
伊薩夸(Issaquah)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Butler, Fred (NP)
Weinstein, Bryan (NP)
City of Issaquah
伊薩夸(Issaquah)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Schaer, Joshua (NP)
Ippolito, Vincent (NP)
City of Issaquah
伊薩夸(Issaquah)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Traeger, John (NP)
City of Issaquah
伊薩夸(Issaquah)市

    Council Position No. 7
第7號議席

    Unexpired 2 Year Term
Werner, Bill (NP)
Kappler, David (NP)
City of Kirkland
科克蘭(Kirkland)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Sternoff, Bob (NP)
City of Kirkland
科克蘭(Kirkland)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Greenway, Jessica (NP)
Sweet, Penny (NP)
City of Kirkland
科克蘭(Kirkland)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Asher, Dave (NP)
City of Kenmore
肯莫爾(Kenmore)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Hendrickson, John (NP)
Hensel, Bob (NP)
City of Kenmore
肯莫爾(Kenmore)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Curtis, Milton (NP)
Newlin, Elliot (NP)
City of Kenmore
肯莫爾(Kenmore)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Hill, Dennis (NP)
Baker, David (NP)
City of Kenmore
肯莫爾(Kenmore)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Black, Bob (NP)
Rogers, Glenn M. (NP)
City of Kent
肯特(Kent)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Ranniger, Deborah (NP)
City of Kent
肯特(Kent)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Thomas, Les (NP)
City of Kent
肯特(Kent)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Raplee, Debbie (NP)
City of Kent
肯特(Kent)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Gagnon, Mark J. (NP)
Harmon, Ronald E. (NP)
City of Medina
麥迪那(Medina)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Vall-Spinosa, Pete (NP)
Whitney, Shawn B. (NP)
City of Medina
麥迪那(Medina)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Nelson, Mark L. (NP)
City of Medina
麥迪那(Medina)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Jordan, Bret (NP)
City of Mercer Island
麻沙島(Mercer Island)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Litzow, Steve (NP)
City of Mercer Island
麻沙島(Mercer Island)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Judge, Maureen (NP)
Cero, Mike (NP)
City of Mercer Island
麻沙島(Mercer Island)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Bassett, Bruce (NP)
Darling, Patti (NP)
City of Mercer Island
麻沙島(Mercer Island)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Jahncke, El (NP)
City of Milton
米爾頓(Milton)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Sanderson, Leonard E. (NP)
Sirack, Darlyne (NP)
City of Milton
米爾頓(Milton)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Heddlesten, C.J. (Jim) (NP)
Zaroudny, Lois A. (NP)
City of Milton
米爾頓(Milton)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Ott, Bryan W. (NP)
Whalen, Robert C. (NP)
City of Maple Valley
楓樹谷Maple Valley)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Iddings, Laure A. (NP)
City of Maple Valley
楓樹谷Maple Valley)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Barnes, Layne (NP)
Flynn, Jim (NP)
City of Maple Valley
楓樹谷Maple Valley)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Gerken, Noel (NP)
City of Maple Valley
楓樹谷Maple Valley)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Johnson, Linda A. (NP)
Tomlinson, Ray (NP)
City of North Bend
北本德(North Bend)市

    Mayor
市長
Hearing, Ken (NP)
City of North Bend
北本德(North Bend)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Rosen, Jonathan (NP)
City of North Bend
北本德(North Bend)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Williamson, Dee Wayne (NP)
City of North Bend
北本德(North Bend)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Cook, David (NP)
City of Normandy Park
諾曼第公園(Normandy Park)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Creighton, Stuart (NP)
Osterman, Doug (NP)
City of Normandy Park
諾曼第公園(Normandy Park)市

    Council Position No. 3
第3號議席
McEvoy, Shawn (NP)
City of Normandy Park
諾曼第公園(Normandy Park)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Hadley, George (NP)
City of Normandy Park
諾曼第公園(Normandy Park)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Enersen, William (NP)
City of Newcastle
紐卡索(Newcastle)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Jensen, Lisa (NP)
Nielsen, Chris (NP)
City of Newcastle
紐卡索(Newcastle)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Simpson, Carol (NP)
Shelton, Andrew (NP)
City of Newcastle
紐卡索(Newcastle)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Buri, Steve (NP)
Glasser, Paul (NP)
City of Newcastle
紐卡索(Newcastle)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Segner, Russ (NP)
Putter, Sonny (NP)
City of Pacific
太平洋(Pacific)市

    Mayor
市長
Hildreth, Richard (NP)
Erickson, Howard G. (NP)
City of Pacific
太平洋(Pacific)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Hulsey, Gary (NP)
City of Pacific
太平洋(Pacific)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Steiger, Clint (NP)
City of Pacific
太平洋(Pacific)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Putnam, Joshua (NP)
City of Redmond
雷德蒙(Redmond)市

    Mayor
市長
Marchione, John (NP)
Robinson, Jim (NP)
City of Redmond
雷德蒙(Redmond)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Myers, Hank (NP)
City of Redmond
雷德蒙(Redmond)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Conlin, Brian (NP)
Margeson, Dayle (Hank) (NP)
City of Redmond
雷德蒙(Redmond)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Schuelke, Michallea (NP)
Cole, Richard (NP)
City of Redmond
雷德蒙(Redmond)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Seitz, Brian (NP)
Carson, David (NP)
City of Renton
連頓(Renton)市

    Mayor
市長
Keolker, Kathy (NP)
Law, Denis W. (NP)
City of Renton
連頓(Renton)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Palmer, Marcie (NP)
Gaunt-Smith, Shirley A. (NP)
City of Renton
連頓(Renton)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Taylor, Greg (NP)
Persson, Terry (NP)
City of Renton
連頓(Renton)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Parker, King (NP)
Haskins, Cheryl E. (NP)
City of Renton
連頓(Renton)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Persson, Don (NP)
City of Sammamish
史曼米須(Sammamish)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Moran, Karen (NP)
Petitti, Michele E. (NP)
City of Sammamish
史曼米須(Sammamish)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Whitten, Nancy (NP)
James, John (NP)
City of Sammamish
史曼米須(Sammamish)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Cross, Mark (NP)
Gunno, Stan (NP)
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Godden, Jean (NP)
Szwaja, Joe (NP)
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Velazquez, Venus (NP)
Harrell, Bruce (NP)
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Rasmussen, Tom (NP)
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Burgess, Tim (NP)
Della, David J. (NP)
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

    Council Position No. 9
第9號議席
Clark, Sally J. (NP)
Fenton, Judy (NP)
City of Shoreline
岸線(Shoreline)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Eggen, Chris (NP)
Grace, Paul (NP)
City of Shoreline
岸線(Shoreline)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Fimia, Maggie (NP)
McConnell, Doris (NP)
City of Shoreline
岸線(Shoreline)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Scott, Terry (NP)
Ransom, Robert L. (Bob) (NP)
Town of Skykomish
斯基科米須(Skykomish)鎮

    Council Position No. 1
第1號議席
Joselyn, Darrel (Josh) (NP)
Town of Skykomish
斯基科米須(Skykomish)鎮

    Council Position No. 2
第2號議席
No Candidates 沒有參選候選人
Town of Skykomish
斯基科米須(Skykomish)鎮

    Council Position No. 3
第3號議席

    Short and Full
No Candidates 沒有參選候選人
Town of Skykomish
斯基科米須(Skykomish)鎮

    Council Position No. 5
第5號議席
Sladek, Henry (NP)
City of Snoqualmie
史諾夸米(Snoqualmie)市

    Council Position No. 2
第2號議席
MacNichols, Jeff (NP)
City of Snoqualmie
史諾夸米(Snoqualmie)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Wall, Kingston (NP)
City of Snoqualmie
史諾夸米(Snoqualmie)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Peterson, Charles S. (NP)
City of Seatac
西塔(SeaTac)市

    Council Position No. 1
第1號議席
Fisher, Gene (NP)
City of SeaTac
西塔(SeaTac)市

    Council Position No. 3
第3號議席
Anderson, Terry A. (NP)
City of SeaTac
西塔(SeaTac)市

    Council Position No. 5
第5號議席
Shape, Ralph (NP)
City of SeaTac
西塔(SeaTac)市

    Council Position No. 7
第7號議席
Gregerson, Mia (NP)
City of Tukwila
塔奇拉(Tukwila)市

    Mayor
市長
Carter, Pam (NP)
Haggerton, Jim (NP)
City of Tukwila
塔奇拉(Tukwila)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Hougardy, Kathy (NP)
Kennedy, Brian P. (NP)
City of Tukwila
塔奇拉(Tukwila)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Robertson, Dennis (NP)
City of Tukwila
塔奇拉(Tukwila)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Hernandez, Joan M. (NP)
City of Woodinville
伍德迪威爾(Woodinville)市

    Council Position No. 2
第2號議席
Glickman, Jeff (NP)
Ransom, Randy (NP)
City of Woodinville
伍德迪威爾(Woodinville)市

    Council Position No. 4
第4號議席
Hageman, Scott (NP)
Tountas, Peter (NP)
City of Woodinville
伍德迪威爾(Woodinville)市

    Council Position No. 6
第6號議席
Aspen, Liz (NP)
Boundy-Sanders, Susan (NP)
Town of Yarrow Point
耶魯點(Yarrow Point)鎮

    Council Position No. 2
第2號議席
Silvernale, Janine (NP)
Town of Yarrow Point
耶魯點(Yarrow Point)鎮

    Council Position No. 4
第4號議席
Mushel, Lisa (NP)
TOP
SCHOOL 學校
Seattle School District No. 1
第1號西雅圖(Seattle)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Soriano, Sally (NP)
Maier, Peter (NP)
Seattle School District No. 1
第1號西雅圖(Seattle)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Carr, Sherry (NP)
Flynn, Darlene (NP)
Seattle School District No. 1
第1號西雅圖(Seattle)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Blomstrom, David (NP)
Martin-Morris, Harium (NP)
Seattle School District No. 1
第1號西雅圖(Seattle)校區

    Director District No. 6
第6號董事區
Sundquist, Steve (NP)
Ramirez, Maria G. (NP)
Federal Way School District No. 210
第210號費多威(Federal Way)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Smith, Suzanne E. (NP)
Englund, Leonard (NP)
Federal Way School District No. 210
第210號費多威(Federal Way)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Castellar, Evelyn (NP)
Bronson-Doherty, Amye (NP)
Federal Way School District No. 210
第210號費多威(Federal Way)校區

    Director District No. 5
第5號董事區

    Short and Full
Walker, Ron (NP)
Larson, Dave (NP)
Enumclaw School District No. 216
第216號艾蒙卡拉(Enumclaw)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Merrill, Nancy A. (NP)
Enumclaw School District No. 216
第216號艾蒙卡拉(Enumclaw)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Horn, Robert (NP)
Cassell, Corey (NP)
Enumclaw School District No. 216
第216號艾蒙卡拉(Enumclaw)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Taff, Lorianne (NP)
Weyer, Gerd (NP)
Mercer Island School District No. 400
第400號麻沙島(Mercer Island)校區

    Director Position No. 1
第1號董事席位
Braman, Pat (NP)
Mercer Island School District No. 400
第400號麻沙島(Mercer Island)校區

    Director Position No. 3
第3號董事席位
Eggers, Lisa Strauch (NP)
Mercer Island School District No. 400
第400號麻沙島(Mercer Island)校區

    Director Position No. 5
第5號董事席位
Frohnmayer, Janet (NP)
Highline School District No. 401
第401號高綫(Highline)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Savusa, Sili (NP)
Highline School District No. 401
第401號高綫(Highline)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Robinson, Melissa Sue (NP)
Dorsey, Bernie (NP)
Highline School District No. 401
第401號高綫(Highline)校區

    Director District No. 5
第5號董事區
Spear, Michael D. (NP)
Vashon Island School District No. 402
第402號瓦遜島(Vashon Island)校區

    Director Position No. 1
第1號董事席位
Chasan, Dan (NP)
Lofland, Susan (NP)
Vashon Island School District No. 402
第402號瓦遜島(Vashon Island)校區

    Director Position No. 3
第3號董事席位
Jones, Katherine (NP)
Lipitz, Gene (NP)
Vashon Island School District No. 402
第402號瓦遜島(Vashon Island)校區

    Director Position No. 5
第5號董事席位
Jacobovitch, Jake (NP)
Wishik, Laura (NP)
Renton School District No. 403
第403號連頓(Renton)校區

    Director District No. 1
第1號董事區

    Short and Full
Franceschina, Todd (NP)
Renton School District No. 403
第403號連頓(Renton)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Desmarais, Lynn (NP)
Renton School District No. 403
第403號連頓(Renton)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Merrill, David (NP)
Skykomish School District No. 404
第404號斯基科米須(Skykomish)校區

    Director Position No. 1
第1號董事席位
Woodford, Danial (NP)
Skykomish School District No. 404
第404號斯基科米須(Skykomish)校區

    Director Position No. 3
第3號董事席位
No Candidates 沒有參選候選人
Skykomish School District No. 404
第404號斯基科米須(Skykomish)校區

    Director Position No. 5
第5號董事席位
No Candidates 沒有參選候選人
Bellevue School District No. 405
第405號表爾威(Bellevue)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Bushnell, Judy (NP)
Bellevue School District No. 405
第405號表爾威(Bellevue)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Killeen, Sheila W. (NP)
Bentley, Peter (NP)
Bellevue School District No. 405
第405號表爾威(Bellevue)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Still, Jan (NP)
Murphy, Michael (NP)
Tukwila School District No. 406
第406號塔奇拉(Tukwila)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Babic, Amela (NP)
Maltsberger, Patti (NP)
Tukwila School District No. 406
第406號塔奇拉(Tukwila)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Wahlstrom, Mark (NP)
Tukwila School District No. 406
第406號塔奇拉(Tukwila)校區

    Director District No. 5
第5號董事區

    Short and Full
Manago, W. Cory (NP)
Riverview School District No. 407
第407號河景(Riverview)校區

    Director District No. 1
第1號董事區

    Unexpired 2 Year Term
Oviatt, Lori (NP)
Riverview School District No. 407
第407號河景(Riverview)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Ward, Michael L. (NP)
Pflugrath, Dan (NP)
Riverview School District No. 407
第407號河景(Riverview)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Van Noy, Carol L. (NP)
Riverview School District No. 407
第407號河景(Riverview)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Gore, Phil (NP)
Auburn School District No. 408
第408號奧本(Auburn)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Vefik, Ray (NP)
Auburn School District No. 408
第408號奧本(Auburn)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Helgerson, Carol (NP)
Auburn School District No. 408
第408號奧本(Auburn)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Schumaker, Craig (NP)
Auburn School District No. 408
第408號奧本(Auburn)校區

    Director District No. 5
第5號董事區

    Unexpired 2 Year Term
Connors, Lisa (NP)
Ruston, Clarissa (NP)
Tahoma School District No. 409
第409號塔何瑪(Tahoma)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Clausmeyer, Bill (NP)
Tahoma School District No. 409
第409號塔何瑪(Tahoma)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Glaser, Mary Jane (NP)
Tahoma School District No. 409
第409號塔何瑪(Tahoma)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Pierson, Didem (NP)
Snoqualmie Valley School District No. 410
第410號史若夸米谷(Snoqualmie Valley)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Krona, Richard G. (NP)
Loudenback, Caroline (NP)
Snoqualmie Valley School District No. 410
第410號史若夸米谷(Snoqualmie Valley)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Lerner, Kathryn (NP)
Porterfield, Stephne (NP)
Snoqualmie Valley School District No. 410
第410號史若夸米谷(Snoqualmie Valley)校區

    Director District No. 5
第5號董事區
Sullivan, Kristy (NP)
Issaquah School District No. 411
第411號伊薩夸(Issaquah)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Woldseth, Jan (NP)
Issaquah School District No. 411
第411號伊薩夸(Issaquah)校區

    Director District No. 3
第3號董事區

    Short and Full
Deagle, Brian (NP)
Issaquah School District No. 411
第411號伊薩夸(Issaquah)校區

    Director District No. 5
第5號董事區

    Short and Full
Weaver, Suzanne (NP)
Shoreline School District No. 412
第412號岸線(Shoreline)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Jacobs, Michael P. (NP)
Burleigh, Kyle (NP)
Shoreline School District No. 412
第412號岸線(Shoreline)校區

    Director District No. 4
第4號董事區
Mann, Dan (NP)
Norton, Maren (NP)
Shoreline School District No. 412
第412號岸線(Shoreline)校區

    Director District No. 5
第5號董事區
Potter, Richard (NP)
Leigh, Jim (NP)
Lake Washington School District No. 414
第414號華盛頓湖(Lake Washington)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Pendergrass, Jackie (NP)
Lake Washington School District No. 414
第414號華盛頓湖(Lake Washington)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Carlson, Chris (NP)
Gregory, Matt (NP)
Lake Washington School District No. 414
第414號華盛頓湖(Lake Washington)校區

    Director District No. 5
第5號董事區
Shahani, Ravi (NP)
Kent School District No. 415
第415號肯特(Kent)校區

    Director District No. 1
第1號董事區

    Short and Full
Berrios, Jim (NP)
Kent School District No. 415
第415號肯特(Kent)校區

    Director District No. 2
第2號董事區

    Short and Full
Davies, Chris (NP)
Kent School District No. 415
第415號肯特(Kent)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
Straus, Debbie (NP)
Northshore School District No. 417
第417號北岸(Northshore)校區

    Director District No. 2
第2號董事區

    Short and Full
Quinn, Janet (NP)
Northshore School District No. 417
第417號北岸(Northshore)校區

    Director District No. 3
第3號董事區
McCravey, Dawn (NP)
Fife School District No. 417
第417號快菲(Fife)校區

    Director District No. 1
第1號董事區
Pace, Daniel (NP)
Wolfrom, Lew (NP)
Fife School District No. 417
第417號快菲(Fife)校區

    Director District No. 2
第2號董事區
Scheidt, Robert E. (NP)
TOP
DISTRICT 區
Fire Protection District No. 2
第2號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Sitterley, Ted (NP)
Shoreline Fire Department
岸線(Shoreline)消防局

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Fisher, Jim (NP)
Fire Protection District No. 10
第10號消防護衛區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
Magee, John (NP)
Fire Protection District No. 10
第10號消防護衛區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Sandall, Anita (NP)
Gaines, Rick (NP)
North Highline Fire District
北高綫(North Highline)消防區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Johnson, Heidi R. (NP)
Alishokis, Wayne G. (NP)
Vashon Island Fire and Rescue
瓦遜島(Vashon Island)消防與拯救

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Philip, Neal (NP)
Harmeling, Craig (NP)
Fire Protection District No. 14
第14號消防護衛區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位

    Unexpired 4 year Term
No Candidates 沒有參選候選人
Fire Protection District No. 14
第14號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Fire Protection District No. 16
第16號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Armanini, Carolyn (NP)
Fire Protection District No. 16
第16號消防護衛區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Peterson, Kae (NP)
Fire Protection District No. 17
第17號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Mauro, Robin J. (NP)
Fire Protection District No. 20
第20號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Farrell, Jay (NP)
Fire Protection District No. 24
第24號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Pittenger, Alicia (NP)
Fire Protection District No. 25
第25號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Tasa, Thomas (NP)
Fire Protection District No. 27
第27號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Husa, Craig (NP)
Fire Protection District No. 27
第27號消防護衛區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Meredith, Daniel (NP)
Fire Protection District No. 28
第28號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Terhune, Ryan C. (NP)
Fire Protection District No. 31
第31號消防護衛區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Fire Protection District No. 31
第31號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Fire Protection District No. 31
第31號消防護衛區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Fire Protection District No. 34
第34號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Johnston, Thomas (NP)
Woodinville Fire & Life Safety
伍德迪威爾(Woodinville)消防及保安救護區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Miller, Robert (NP)
Woodinville Fire & Life Safety
伍德迪威爾(Woodinville)消防及保安救護區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Bleikamp, Roy (NP)
Coughlin, Kevin (NP)
Fire Protection District No. 37
第37號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Riordan, Patrick F. (NP)
Fire Protection District No. 38
第38號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Parsons, Steve (NP)
South King Fire and Rescue
南金(South King)郡消防與拯救

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
Gates, William (Bill) (NP)
Bollinger, Gary C. (NP)
Fire Protection District No. 40
第40號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Bujanovich, Nick (NP)
Ryan, Charlotte (NP)
Fire Protection District No. 40
第40號消防護衛區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Gallegos Sr., Joseph M. (NP)
Price, Russell H. (NP)
Fire Protection District No. 41
第41號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Krogh, Richard (NP)
Fire Protection District No. 41
第41號消防護衛區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Conrad, Tamara J. (NP)
Fire Protection District No. 43
第43號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Scott, Mike (NP)
Fire Protection District No. 44
第44號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Hamilton, Michael (NP)
Fire Protection District No. 44
第44號消防護衛區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Farrell, James (NP)
Fire Protection District No. 45
第45號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Frazier, John J. (NP)
Fire Protection District No. 47
第47號消防護衛區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位

    Unexpired 4 Year Term
Deveraux, Colleen (NP)
Fire Protection District No. 47
第47號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Jamieson, Richard R. (NP)
Fire Protection District No. 50
第50號消防護衛區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Clark, Lyle F. (NP)
Snoqualmie Pass Fire Protection Dist. 51
第51號史諾夸米峽(Snoqualmie Pass)消防防護區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
Ellis, Pat S. (NP)
Coal Creek Utility District
煤溪(Coal Creek)公用事業區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Anderson, Richard (Ric) D. (NP)
Covington Water District
考文頓(Covington)水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Knight, David R. (NP)
Covington Water District
考文頓(Covington)水務區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Holden, George (Dennis) (NP)
Fall City Water District
瀑布(Fall)市水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Watts, Lyn (NP)
Highline Water District
高線(Highline)水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Hilsen, Scott (NP)
Johnson, Dan (NP)
Highline Water District
高線(Highline)水務區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Landon, George (NP)
Lake Forest Park Water District
湖林公園(Lake Forest Park)水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Hungar, Gordon E. (NP)
Shoreline Water District
岸線(Shoreline)水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Schoonmaker, Larry (NP)
Woodinville Water
伍德迪威爾(Woodinville)水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Matson, Tim (NP)
Water District No. 1
第1號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Sternberg, Richard W. (NP)
Water District No. 1
第1號水務區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Water District No. 19
第19號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Haworth, Steven (NP)
Water District No. 20
第20號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Coy, Gary (NP)
Water District No. 45
第45號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Lester, Barbara (NP)
Water District No. 49
第49號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
DeWitt, Earl T. (NP)
Lutz, David G. (NP)
Water District No. 49
第49號水務區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Jovanovich, Tom (NP)
Water District No. 54
第54號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Rayback, John H. (NP)
Water District No. 90
第90號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Flaherty, Patrick (NP)
Gidner, Dick (NP)
Water District No. 111
第111號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Wilson, Charles E. (NP)
Water District No. 117
第117號水務區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位

    Unexpired 4 Year Term
Gorman, David Gregory (NP)
Water District No. 117
第117號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Bacon, Douglas (NP)
Water District No. 119
第119號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Popp, Jeff (NP)
Water District No. 123
第123號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
Water District No. 125
第125號水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Thornton Sr., Jerry B. (NP)
Cedar River Water & Sewer
柏河(Cedar River)水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Jorgenson, Wes (NP)
Highlands Sewer District
高地(Highlands)污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Penrose, Nathaniel (NP)
Midway Sewer District
中途(Midway)污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Hendrickson, Jack W. (NP)
Ronald Wastewater District
羅納德(Ronald)廢水處理區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Wadekamper, Arthur L. (NP)
Ronald Wastewater District
羅納德(Ronald)廢水處理區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Shea, Jim (NP)
Carroll, Brian T. (NP)
Stevens Pass Sewer
史蒂芬斯峽(Stevens Pass)污水排放區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位

    Unexpired 4 Year Term
Rudolph, Chris (NP)
Stevens Pass Sewer
史蒂芬斯峽(Stevens Pass)污水排放區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Short and Full
Burns, Edward M. (NP)
Sammamish Plateau Water & Sewer
史米曼須(Sammamish)高原水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Brady, Robert (Bob) (NP)
Stone, Stanley E. (NP)
Snoqualmie Pass Utility District
史諾夸米峽(Snoqualmie Pass)公用事業區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
Powers, Jr., William J. (NP)
Snoqualmie Pass Utility District
史諾夸米峽(Snoqualmie Pass)公用事業區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
No Candidates 沒有參選候選人
SW Suburban Sewer District
西南郊(SW Suburban)區污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Jovanovich, John (NP)
Tracy, Bill (NP)
Vashon Sewer District
瓦遜(Vashon)污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Medcalf, Marta (NP)
Vashon Sewer District
瓦遜(Vashon)污水排放區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
No Candidates 沒有參選候選人
Valley View Sewer District
谷景(Valley View)污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
West, Mike (NP)
Lakehaven Utility District
哈文湖(Lake Haven)公用事業區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Miller, Don (NP)
Lakehaven Utility District
哈文湖(Lake Haven)公用事業區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Gibson, Charles (NP)
Brown, Chris E. (NP)
Lakehaven Utility District
哈文湖(Lake Haven)公用事業區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Stewart, Edward C. (NP)
Lakehaven Utility District
哈文湖(Lake Haven)公用事業區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Nowicki, Ronald E. (NP)
Northeast Sammamish Sewer & Water
東北史米曼須(Sammamish)污水排放及水務區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Heywood, Bruce (NP)
Northshore Utility District
北岸(Northshore)公用事業區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Lance, Peter (NP)
Peterson, Robert (NP)
Northshore Utility District
北岸(Northshore)公用事業區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Ellis, Don (NP)
McCloskey, Michael (NP)
Soos Creek Water & Sewer
索斯溪(Soos Creek)水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Reece, Randy (NP)
Soos Creek Water & Sewer
索斯溪(Soos Creek)水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
Marshall, Alice R. (NP)
Cline, Gary G. (NP)
Soos Creek Water & Sewer
索斯溪(Soos Creek)水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Sullivan, Connie J. (NP)
Skyway Water and Sewer District
斯基威(Skykomish)水務及污水排放區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Henry, Donald (NP)
Public Hospital District No. 1
第1號公立醫院區

    Commissioner District No. 3
第 3 號專員區
Hemstad, Anthony (NP)
Anderson, Carole A. (NP)
Public Hospital District No. 1
第1號公立醫院區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Bowman, Sue (NP)
Kohlwes, Gary F. (NP)
Public Hospital District No. 2
第2號公立醫院區

    Commissioner District No. 2
Hirt, Rebecca (NP)
Public Hospital District No. 2
第2號公立醫院區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Greenfield, Jeanette (NP)
Public Hospital District No. 4
第4號公立醫院區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位

    Unexpired 2 Year Term
Speikers, David G. (NP)
Public Hospital District No. 4
第4號公立醫院區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Jones, Dick Edward (NP)
Public Hospital District No. 4
第4號公立醫院區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Hauglie, Kevin J. (NP)
King County Airport District
金(King)郡機場區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
McClure, Phillip E. (NP)
King County Airport District
金(King)郡機場區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Paxhia, Alan (NP)
King County Airport District
金(King)郡機場區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
Otis, Elizabeth F. (NP)
King County Cemetery District No. 1
金(King)郡第1號墓園區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位

    Short and Full
Lafferty, Timothy J. (NP)
Finn Hill Park & Recreation
紛山(Finn Hill)公園及康樂區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
Johnson, Christopher G. (NP)
Finn Hill Park & Recreation
紛山(Finn Hill)公園及康樂區

    Commissioner Position No. 4
第4號專員職位
Readdy, Leigh A. (NP)
Si View Metropolitan Park District
西景(Si View)都市公園區

    Commissioner Position No. 2
第2號專員職位
Grez, Linda Hamm (NP)
Si View Metropolitan Park District
西景(Si View)都市公園區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
Joselyn, Mark (NP)
Moore, Byron (NP)
Vashon-Maury Island Park & Recreation District
瓦遜-莫妮島(Vashon-Maury Island)公園及康樂區

    Commissioner Position No. 1
第1號專員職位
Ameling, Bill (NP)
Vashon-Maury Island Park & Recreation District
瓦遜-莫妮島(Vashon-Maury Island)公園及康樂區

    Commissioner Position No. 3
第3號專員職位
Wald, Joe (NP)
Vashon-Maury Island Park & Recreation District
瓦遜-莫妮島(Vashon-Maury Island)公園及康樂區

    Commissioner Position No. 5
第5號專員職位
Collins, Mike (NP)
TOP