King County Navigation Bar (text navigation at bottom)
  King County Elections
Chinese-language information: 如閣下在頁上看不到中文翻譯本或不能閱讀頁上的中文,請致電206-296-1544。

Candidates on the ballot
在選票上的候選人

November 7, 2006 General & Special Election
二零零六年,十一月七日普選與特別選舉



Shortcuts捷徑:
FEDERAL 聯邦 | STATE 州 | COUNTY 郡 | CITY 城市 | JUDICIAL司法 | DISTRICT 立法選舉區
DEM - Democrat 民主黨, REP - Republican 共和黨, NP - Nonpartisan 無黨派別
FEDERAL 聯邦
United States Representative
美國國會眾議員

Congressional District No. 1
第一號國會區
Inslee, Jay (DEM/民主黨)
Ishmael, Larry W. (REP/共和黨)
United States Representative
美國國會眾議員

Congressional District No. 2
第二號國會區
Larsen, Rick (DEM/民主黨)
Roulstone, Doug (REP/共和黨)
United States Representative
美國國會眾議員

Congressional District No. 7
第七號國會區
McDermott, Jim (DEM/民主黨)
Beren, Steve (REP/共和黨)
Noreen, Linnea S. (I/獨立候選人)
United States Representative
美國國會眾議員

Congressional District No. 8
第八號國會區
Burner, Darcy (DEM/民主黨)
Reichert, Dave (REP/共和黨)
United States Representative
美國國會眾議員

Congressional District No. 9
第九號國會區
Smith, Adam (DEM/民主黨)
Cofchin, Steven C. (REP/共和黨)
United States Senator
美國國會參議員


Cantwell, Maria (DEM/民主黨)
McGavick, Mike (REP/共和黨)
Guthrie, Bruce (LIB/自由黨)
Adair, Robin (I/獨立候選人)
Dixon, Aaron (G/綠黨)
TOP 頁之開端
STATE 州
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 1 - Position 1
第一號立法區 - 第一號席位
O Brien, Al (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 1 - Position 2
第一號立法區 - 第二號席位
Ericks, Mark (DEM/民主黨)
Davies, Mark (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 11 - Position 1
第十一號立法區 - 第一號席位
Hudgins, Zack (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 11 - Position 2
第十一號立法區 - 第二號席位
Hasegawa, Bob (DEM/民主黨)
Potter, John (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 30 - Position 1
第三十號立法區 - 第一號席位
Miloscia, Mark (DEM/民主黨)
Kalchik, Anthony (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 30 - Position 2
第三十號立法區 - 第二號席位
Stanwell, Helen (DEM/民主黨)
Priest, Skip (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 31 - Position 1
第三十一號立法區 - 第一號席位
Willard, Karen (DEM/民主黨)
Roach, Dan (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 31 - Position 2
第三十一號立法區 - 第二號席位
Hurst, Christopher (DEM/民主黨)
Shabro, Jan (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 32 - Position 1
第三十二號立法區 - 第一號席位
Chase, Maralyn (DEM/民主黨)
Federow, Norine (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 32 - Position 2
第三十二號立法區 - 第二號席位
Kagi, Ruth (DEM/民主黨)
Gibbs, Steve (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 33 - Position 1
第三十三號立法區 - 第一號席位
Schual-Berke, Shay (DEM/民主黨)
Cook, Mike (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 33 - Position 2
第三十三號立法區 - 第二號席位
Upthegrove, Dave (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 34 - Position 1
第三十四號立法區 - 第一號席位
Cody, Eileen L. (DEM/民主黨)
Nickerson, James K. (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 34 - Position 2
第三十四號立法區 - 第二號席位
McDermott, Joe (DEM/民主黨)
Neang, Savun (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 36 - Position 1
第三十六號立法區 - 第一號席位
Sommers, Helen (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 36 - Position 2
第三十六號立法區 - 第二號席位
Dickerson, Mary Lou (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 37 - Position 1
第三十七號立法區 - 第一號席位
Santos, Sharon Tomiko (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 37 - Position 2
第三十七號立法區 - 第二號席位
Pettigrew, Eric (DEM/民主黨)
Garrett, Kwame Wyking (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 39 - Position 1
第三十九號立法區 - 第一號席位
Olson, Scott (DEM/民主黨)
Kristiansen, Dan (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 39 - Position 2
第三十九號立法區 - 第二號席位
Pearson, Kirk (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 41 - Position 1
第四十一號立法區 - 第一號席位
Murphy, Dale (DEM/民主黨)
Jarrett, Fred (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 41 - Position 2
第四十一號立法區 - 第二號席位
Clibborn, Judy (DEM/民主黨)
Fretheim, Erik (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 43 - Position 1
第四十三號立法區 - 第一號席位
Pedersen, Jamie (DEM/民主黨)
Foskett, Hugh (REP/共和黨)
Knighton, Linde (PROG)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 43 - Position 2
第四十三號立法區 - 第二號席位
Sohn, Will (Chopper) (REP/共和黨)
Chopp, Frank (DEM/民主黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 45 - Position 1
第四十五號立法區 - 第一號席位
Goodman, Roger E. (DEM/民主黨)
Possinger, Jeffrey (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 45 - Position 2
第四十五號立法區 - 第二號席位
Springer, Larry (DEM/民主黨)
Lee, Tim (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 46 - Position 1
第四十六號立法區 - 第一號席位
McIntire, Jim (DEM/民主黨)
Secrist, September S. (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 46 - Position 2
第四十六號立法區 - 第二號席位
Kenney, Phyllis G. (DEM/民主黨)
Ljunghammar, Keith Nils (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 47 - Position 1
第四十七號立法區 - 第一號席位
Simpson, Geoff (DEM/民主黨)
Watts, Donna (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 47 - Position 2
第四十七號立法區 - 第二號席位
Sullivan, Pat (DEM/民主黨)
Franz, Andrew (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 48 - Position 1
第四十八號立法區 - 第一號席位
Hunter, Ross (DEM/民主黨)
Potts, Nancy (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 48 - Position 2
第四十八號立法區 - 第二號席位
Eddy, Deborah H. (DEM/民主黨)
Olson, Bret (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 5 - Position 1
第五號立法區 - 第一號席位
Rodne, Jay (REP/共和黨)
State Representative
州眾議院議員

Legislative Dist No. 5 - Position 2
第五號立法區 - 第二號席位
Anderson, Glenn (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 30
第三十號立法區
Eide, Tracey J. (DEM/民主黨)
Maher, Renee (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 31
第三十一號立法區
Ward, Yvonne (DEM/民主黨)
Roach, Pam (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 32
第三十二號立法區
Fairley, Darlene (DEM/民主黨)
Baker, David (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 33
第三十三號立法區
Keiser, Karen (DEM/民主黨)
Steele, Karen (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 34
第三十四號立法區
Poulsen, Erik (DEM/民主黨)
Byrne, Paul (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 36
第三十六號立法區
Kohl-Welles, Jeanne (DEM/民主黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 37
第三十七號立法區
Kline, Adam (DEM/民主黨)
Thomas, Brian (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 43
第四十三號立法區
Murray, Ed (DEM/民主黨)
Nelson, Loren (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 45
第四十五號立法區
Oemig, Eric (DEM/民主黨)
Nixon, Toby (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 46
第四十六號立法區
Jacobsen, Ken G. (DEM/民主黨)
Travis, Brian (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 47
第四十七號立法區
Kauffman, Claudia (DEM/民主黨)
Riley, Mike (REP/共和黨)
State Senator
州參議院議員

Legislative Dist No. 48
第四十八號立法區
Tom, Rodney (DEM/民主黨)
Esser, Luke (REP/共和黨)
TOP 頁之開端
COUNTY 郡
Prosecuting Attorney
檢控官


Maleng, Norm (REP/共和黨)
TOP 頁之開端
CITY 市
City of Seattle
西雅圖(Seattle)市

Council - Position 9
議會 - 第九號席位
Lippmann, Stan (NP)
Clark, Sally J. (NP)
TOP 頁之開端
JUDICIAL 司法
Court of Appeals
上訴法院

Judges of the Court of Appeals - Position 4
上訴法院法官 - 第四號席位
Cox, Ronald E. (NP)
Court of Appeals
上訴法院

Judges of the Court of Appeals - Position 7
上訴法院法官 - 第七號席位
Appelwick, Marlin J. (NP)
District Court Northeast Electoral District
地區法院 東北選區

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Garrow, Janet (NP)
District Court Northeast Electoral District
地區法院 東北選區

Judge Position No. 2
第二號法官席位
Pope, Richard (NP)
LaSalata, Frank V. (NP)
District Court Northeast Electoral District
地區法院 東北選區

Judge Position No. 3
第三號法官席位
Jacke, Linda (NP)
District Court Northeast Electoral District
地區法院 東北選區

Judge Position No. 4
第四號法官席位
Nault, Peter L. (NP)
District Court Northeast Electoral District
地區法院 東北選區

Judge Position No. 5
第五號法官席位
Steiner, David A. (NP)
District Court Shoreline Electoral District
地區法院 岸線(Shoreline)選區

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Smith, Douglas J. (NP)
District Court Southeast Electoral District
地區法院 東南選區

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Delaurenti, Charles J. (NP)
District Court Southeast Electoral District
地區法院 東南選區

Judge Position No. 2
第二號法官席位
Phillipson, Darrell E. (NP)
District Court Southeast Electoral District
地區法院 東南選區

Judge Position No. 3
第三號法官席位
Thompson, Linda (NP)
District Court Southeast Electoral District
地區法院 東南選區

Judge Position No. 4
第四號法官席位
Harn, Corinna (NP)
District Court Southeast Electoral District
地區法院 東南選區

Judge Position No. 5
第五號法官席位
Bathum, Richard W. (NP)
District Court Southwest Electoral District
地區法院 西南選區

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Christie, David M. (NP)
District Court Southwest Electoral District
地區法院 西南選區

Judge Position No. 2
第二號法官席位
Eiler, Judith Raub (NP)
District Court Southwest Electoral District
地區法院 西南選區

Judge Position No. 3
第三號法官席位
Seitz, Vicki (NP)
District Court Southwest Electoral District
地區法院 西南選區

Judge Position No. 4
第四號法官席位
Eide, D. Mark (NP)
District Court Southwest Electoral District
地區法院 西南選區

Judge Position No. 5
第五號法官席位
Stephenson, Elizabeth D. (NP)
District Court West Electoral District
地區法院 西選區

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Linde, Barbara (NP)
District Court West Electoral District
地區法院 西選區

Judge Position No. 2
第二號法官席位
Chow, Mark C. (NP)
District Court West Electoral District
地區法院 西選區

Judge Position No. 3
第三號法官席位
Chapman, Art (NP)
District Court West Electoral District
地區法院 西選區

Judge Position No. 4
第四號法官席位
Kato, Eileen A. (NP)
District Court West Electoral District
地區法院 西選區

Judge Position No. 5
第五號法官席位
Spearman, Mariane C. (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 1
第一號法官席位
Charles, Edsonya (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 10
第十號法官席位
Rietschel, Jean (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 2
第二號法官席位
Kondo, C. Kimi (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 3
第三號法官席位
Mamiya, Ron A. (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 4
第四號法官席位
Hightower, Judith Montgomery (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 5
第五號法官席位
Holifield, George W. (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 6
第六號法官席位
Hurtado, Michael Salvador (NP)
Seattle Municipal Court
西雅圖(Seattle)市法院

Judge Position No. 7
第七號法官席位
Bonner, Fred (NP)
State Supreme Court
州最高法院

Justices of the Supreme Court - Position 2
最高法院法官 - 第二號席位
Owens, Susan (NP)
Johnson, Stephen (NP)
State Supreme Court
州最高法院

Justices of the Supreme Court - Position 8
最高法院法官 - 第八號席位
Alexander, Gerry L. (NP)
State Supreme Court
州最高法院

Justices of the Supreme Court - Position 9
最高法院法官 - 第九號席位
Chambers, Tom (NP)
TOP 頁之開端
DISTRICT 區
Public Utility District No. 1
第 1 號公用事業區

Commissioner District No. 1
Lotus, Linda (Lotus) (NP)
Van Holde, David (NP)
Public Utility District No. 1
第 1 號公用事業區

Commissioner District No. 2
Goodman, Clifford D. (NP)
Public Utility District No. 1
第 1 號公用事業區

Commissioner District No. 3
第 3 號專員區
Schenck, Rita (NP)
TOP 頁之開端